• Novinky

       • IVANA ŠTANCLOVÁ - PORTRÉTY, 7.C

        V rámci úkolu vytvořit portrét ve 3D jsme vyrazili za inspirací do vratislavického kulturního centra 101010 na výstavu Ivany Štenclové. Portréty byly vytvořeny různými technikami, některé jsme rozpoznali teprve při nafocení mobilem. Přesvědčili jsme se, že portréty se dají dělat různými netradičními způsoby. Těšíme se, že i nám se podaří svými výtvory zaujmout.

       • ROBOTI z 8.A

        Dnešní projektový den jsme prožili s LOYDEM, ROKOSEM, ERNESTEM, POPPY, ELONEM a KAKAEM - s roboty, které jsme v rámci projektového dne vytvořili. Ve skupinách jsme využili své tvořivosti a zručnosti a pomocí nejrůznějších, často velmi netradičních materiálů jsme naše roboty vytvořili. Prohlédnout si je můžete cestou do jídelny ZŠ.

       • Olympiáda v českém jazyce

        Vedle jiných vědomostních soutěží proběhlo na naší ZŠ v minulých dnech i školní kolo Olympiády v českém jazyce. Letošního již 49. ročníku se zúčastnilo 25 žáků z 8. a 9. tříd. S úkoly z gramatiky a slohu si nejlépe poradily Hana Stéblová z 9. C a Klára Jachanová z 9. A.

        Všem zúčastněným děkujeme za účast a Hance a Klárce budeme v okresním kole držet palce.

       • Slavnosti Slabikáře

        V úterý 22.11. se konala ve všech našich prvních třídách Slavnost Slabikáře. Za účasti rodičů plnily děti pod dohledem starších spolužáků různé úkoly, v nichž prokázaly znalosti písmen, čtení slabik a tvoření jednoduchých slov. Po jejich splnění dostaly děti z rukou pohádkových bytostí klíč k písmenkovému království. Po vyřčení kouzelné básničky také Slabikář.

       • Úspěch ve čtenářské soutěži

        Svým hlasem letos porotu čtenářské soutěže zaujala Tereza Vašková ze 6. C a získala tak roli při nahrávání knihy Metamorfórky. Jde o projekt pořádaný Krajskou vědeckou knihovnou v Liberci a nese název "Čtení nevidomým dětem". Konkurzu se účastní především žáci z libereckých základních škol a gymnázií a stává se již tradicí, že naši žáci vždy v soutěži uspějí.

       • Přírodovědná soutěž Dubák

        Úspěšným účastníkem celokrajské přírodovědné soutěže Dubák se stal žák 7. C Josef Pícha. Letošní již 6. ročník nesl podtitul „Ptáci lesů, vod, luk, polí a měst“. Kromě vědomostního testu se žáci utkali v praktickém poznávání peří a hlasů ptáků. Soutěž se konala na ZŠ v Českém Dubu a Pepa se umístil na krásném 5. místě. Gratulujeme a děkujeme za reprezentaci školy.

       • Dějepisná olympiáda - školní kolo

        V pondělí 5.12.2022 se uskutečnilo školní kolo dějepisné olympiády. Letošního 52. ročníku, jehož zaměřením byl „Rozdělený svět a Československo v něm – 1945-1992, se zúčastnilo celkem 11 žáků z 9. tříd. O vítězství se dělí žáci Petr Áč z 9.A a Petr Severa z 9.C, kteří nás budou v lednu reprezentovat v okresním kole.

       • Písmohrátky

        Umíme ještě psát rukou? Tak na tuto otázku jsme si pokusili dát odpověď V Severočeském muzeu, kde jsme se zúčastnili programu Písmohrátky. Nejprve jsme si prohlédli expozici Slepí svědkové doby – ukázky renesanční vazby. Pak jsme se ve skupinách pokusili výtvarně zpracovat iniciálu.

        Poté jsme se přesunuli do dílny, kde jsme si vyzkoušeli různé psací techniky - od vyrývání klínového písma do hliněných tabulek jako v Mezopotámii, středověké psaní brkem až po písanky z 19. století.

       • Vánoční jarmark

        Opět po roce jsou tu Vánoce. Věta, kterou rády slyší snad všechny děti. Ty školní Vánoce začaly vánočním jarmarkem, tradičním zvykem naší školy, realizovaným po dlouhých třech letech.

        Snad všechny třídy se zapojily do jarmarkových příprav, spolu se svými rodiči, učiteli a vychovatelkami. Někdo připravil vánoční limonádu, kakao či čaj, jiní napekli sladké a slané dobroty. Někteří prodávali výrobky, které tvořili sami ve škole, jiní přinesli výrobky, které doma vyrobili spolu s rodiči. Z nakupování vánočních drobností měli radost snad všichni. Děti se pochlubily, co dokáží, skvěle se ujaly obchodování a užily si role obchodníků ve škole - v místě, které je pro ně důvěrně známé. Všichni s úsměvem na tváři a očekáváním všeho toho krásného, co vánoční mumraj přináší. A že to mumraj byl. Těch rodičů, prarodičů, sourozenců, ostatních co si přišli užít školní vánoční atmosféru! V několika dílni

       • PLESL - abstraktní výzva 7.B

        V rámci doprovodného programu měli žáci 7.B možnost odhalit tajemství abstraktního umění. Vyzkoušeli si oba protipóly tvorby. Nejprve žáci konkretizovali abstraktní obrazy, rozluštili přímo v expozici Oblastní galerie Liberec, co se za abstrakcí skrývá. Poté si sami jako umělci vyzkoušeli, jak se abstraktní umění tvoří a jaké způsoby a techniky mohou použít.

       • Ke svatému Martinovi patří nejenom sníh

        Svatomartinské rohlíčky ve 2.C

        V pátek 11. 11. 2022 jsme ve 2.C netrpělivě vyhlíželi první sníh. Martin sice na bílém koni nepřijel, my jsme se ale o jeho postavě a legendě, která tohoto světce doprovází, ledacos dozvěděli. Hlavním bodem našeho projektové dne ovšem bylo pečení svatomartinských rohlíčků, kterým se také říkalo i vandrovníčci. Vandrovníčci proto, že selka pekla plněné rohlíčky svým děvečkám a pacholkům na cestu do jejich domovů. Tvar pečiva ne náhodou připomíná koňskou podkovu, čímž jsme znovu u svatého Martina. V kuchyňce nám šla práce pěkně od ruky. Ale nezůstalo pouze u pekařských dovedností. Při seznamování se s receptem jsme společně propočítali, kolik vajíček, mouky, špetek soli, lžic cukru a mouky padlo na přípravu těsta. Při dělení těsta jsme si zopakovali pojmy jako třetina, čtvrtina, polovina, tři čtvrtiny,...Potřebné ingredience jsme řadili podle abecedy. Všec

       • Ekologická VV soutěž

        Součástí programu EKOFILMU 2022 v Jablonném v Podještědí bylo i vyhodocení VV ekosoutěže "Život v půdě - domov mnoha organizmů"

        Ocenění nejlepší VV práce získaly: Tereza Chaloupková 6.C

        Karolína Suchánková 9.C

        Stela Landová 5.C

       • Průmyslovka tvořivá

        Vykovat si svou vlastní podkovičku, zhotovit hlavolam, ozdobičku na stromeček nebo se naučit správně zapojit zásuvku, tak to všechno si mohli naši žáci vyzkoušet na liberecké průmyslové škole strojní a elektrotechnické. Projektový den, kterého se zúčastnili, byl zaměřen především na praktickou ukázku toho, jak se pracuje přímo v dílnách. Studium na odborné škole není jen o tradičních učebnách, ale právě o dílnách, kde se projeví studentova zručnost.

       • 7. C začala hledat své Místo na slunci

        Začít si uvědomovat své pocity a emoce, které jsou naší součástí, umět je pojmenovat, zjistit, že k nám neoddělitelně patří a co s námi dělají, to vše si na vlastní kůži vyzkoušeli žáci 7. C. Programem s názvem „Já a já“, který pořádá volnočasová organizace Motyčkovic klika, zahájili cyklus „Moje místo na slunci“. Velkým zážitkem bylo závěrečné setkání se zhmotněnými emocemi. Loutky, které emoci dokonale vystihly nejen svým tvarem, ale i barvou, si děti okamžitě zamilovaly. Snad každý si chtěl emoci pochovat a nechat na sebe působit její energii. Dopoledne jsme si všichni moc užili a už se těšíme na další setkání s příjemnými lektorkami.

    • Zvonění

     Středa 29. 5. 2024
    • Fotogalerie

      zatím žádné údaje