• Příběh neobyčejného semínka

    • Ve středu 31. 1. 2024 se žáci 3.C vypravili do střediska ekologické výchovy Divizna, aby společně s lektorkami prožili Příběh neobyčejného semínka. Cílem bylo přiblížit žákům proces vývoje rostliny od semínka až po dospělou rostlinu, a zároveň uvědomit si význam semen nejen v našem jídelníčku, ale i v přírodě. Pomocí her a prožitkových aktivit se děti seznámily s rozmanitostí semen a plodů v přírodě. Odhalily, jak se semínka šíří, pozorovaly zázrak života skrytý v obyčejném semínku. Ze semínek tvořily, vyzkoušely si, kolik práce je zapotřebí k výrobě chleba. A co si napekly, to si také snědly. Příběh neobyčejného semínka krásně doplnil sváteční den uzavření 1. pololetí a předávání pololetního vysvědčení.

    • „Sedm divů světa“

    • V úterý 6. února se naše třída 5.C vypravila do liberecké ZOO, kde absolvovala velice zajímavý vzdělávací  program „Sedm divů světa“. Provázel nás zkušený lektor ze Střediska ekologické výchovy při ZOO
     Liberec DIVIZNA.

     V rámci tohoto programu jsme se dozvěděli to NEJzajímavější o velbloudech, slonech, žirafách, supech, lvech, gibonech a krajtách. Přednáška pana lektora byla zpestřena o různé kvízy, hádanky a soutěže. Také jsme si například mohli potěžkat stoličku (zub) slona, která váží asi 4 kg.

     Po skončení této části jsme si se zájmem prohlédli i další zvířata a občerstvili se v místním bistru. Počasí nám přálo, program se vydařil, a tak jsme se spokojeni a plni dojmů vrátili do školy.

     (žáci třídy 5.C)

    • Za vesmírem do IQ Landie

    • V úterý 23. 1. 2024 se vypravili žáci třetích ročníků (respektive jen 3.A,C, třídu 3.B čeká stejný program v únoru) do liberecké IQ Landie na komentovaný pořad Vesmír pro nejmenší a promítání filmu Astronout. Volba programu nebyla náhodná. V rámci učiva o neživé přírodě se ukázalo, že vesmír je téma, které žáky zajímá a fascinuje. Pro podchycení jejich zájmu byla návštěva IQ Landie logická volba. Vedle programu v promítacím sále jsme navštívili i další expozice. Celý den se nesl v duchu fascinujících experimentů a chytré zabavy.

    • LYRICKÉ KRAJINY a LINIE v OGL

    • V rámci přípravy na přijímací zkoušky jsme zvolili doplnění učiva zhlédnutím dalších vv stylů a výtvarných forem v OGL Liberec. Tentokrát meditativní krajiny, linie pro všechny výtvarné styly i nebezpečné vázy / kombinaci skla a řezacích kotoučů /. Našli jsme i spoustu námětů pro tvorbu do druhého pololetí VOHRYZKU.

     Výstava byla zajímavá, překvapivá a inspirující.

     T. Neumannová

     R. Hodboď

      

    • Dobročinná sbírka pro útulek Archa

    • V září 2023 se žáci 5. A rozhodli uspořádat dobročinnou sbírku pro opuštěná zvířátka z libereckého útulku. Sbírka probíhala 3 měsíce a nejvíce se zapojily děti 1. stupně. Vybralo se hodně věcí: konzervy, různé granule, podestýlky, deky, vodítka, pamlsky, pelíšky, hračky, misky. 18. prosince byla sbírka ukončena a odevzdána útulku Archa. Děkujeme všem, kteří se do sbírky zapojili a pomohli tak dobré věci.

     V. Jenčková, K. Sychrová, 5. A

    • Školní kolo anglické olympiády

    • Ve čtvrtek 18. ledna se u nás ve škole uskutečnilo školní kolo anglické olympiády. Účast v prvním kole, kteréžto zahrnovalo vcelku těžký poslech, byla hojná v obou kategoriích a do ústní části následně postoupilo šest nejlepších žáků.

     V ústním kole museli žáci prokázat svou schopnost vést konverzaci s rodilým mluvčím na zvolené téma a všichni si vedli skvěle. Vítěz však vždy může být jen jeden, komise to neměla úplně jednoduché a výsledek soutěže v obou kategoriích uvádím níže. Všem zúčastněným gratulujeme a vítězové, Verča a David, nás budou za měsíc reprezentovat v okresním kole olmypiády z anglického jazyka.

     Kategorie 6. - 7. tříd:

     1. místo - Veronika Martínková

     2. místo - Karolína Švarcová

     3. - 4. místo - Michaela Anna Douchová a Tadeáš Hrudka

     Kategorie 8. - 9. tříd:

     1. místo - David Havlíček

     2. místo - Alex Brych

     3. místo - Linda Hříbalová

    • Vánoční TECHNICKÉ MUZEUM

    • Vánoce mohou být i v Technickém muzeu LBC. O tom se přesvědčili žáci 9.A v rámci PČ přímo v muzeu.

     Vedle stálé expozice jsme mohli zkoumat originální restaurované automobiliy firmy Liebig, starou hasičskou techniku, audiovizuální techniku našich rodičů a zajímavé přístroje pro diagnostiku.

     Poznali jsme i základy a vývoj cyklistiky, lyžováni v regionu.

     Kdo máte rádi techniku, zajděte.

     Žáci 9.A a R.Hodboď

      

    • Václav PLECHATÝ, vánoční pohoda

    • Také ÚT Vohryzek využil nabídky potěšit se vánoční inspirací, pohodou a navštívil výstavu řezbáře, výtvarníka Václava PLECHATÉHO na libereckém náměsti v MVS. Potěšily nás zajímavé nápady, vánoční náměty i pečlivé zpracování dřeva. Celou výstavu doplnil i betlém v rohu náměstí a spousta řemeslných krámečků. Vánoce jsou již opravdu za dveřmi.

     Žáci ÚT Vohryzku a R. Hodboď

     Galerie MVS L

    • Vánoční DESÍTKA

    • Předvánoční pohodu jsme si v rámci PČ vylepšili výstavou v Desítkách ve Vratislavicích - "KŮŽE LÍNÁ", Veroniky Psotkové.

     Zjistili jsme, že z pletiva se mohou šít lidské postavy i objekty.

     Pohodu jsme doladili v blízké cukrárně.

     Děvčata ze 7.C

     R. Hodboď

     Výstava trvá do 7.1. 2024.

     Galerie - desítky

    • Vánoční dílničky

    • VÁNOČNÍ DÍLNIČKY

      Přijďte si vyrobit adventní věnec, dřevěný stromeček, vánočního skřítka, svíčky a jiné důležité věci, bez kterých se v době adventu neobejdete. 25.11. se na Vás budeme těšit.

    • Co můžeme vidět v trávě

    • Součástí programu EKOFILMU 2023 v Jablonném v Podještědí bylo i vyhodocení výtvarné soutěže "Co můžeme vidět v trávě".

     Ocenění za výtvarné práce získaly: Kristýna Křižánková 7.C

                                                                 Ella Maruškevičová 7.C

                                                                 a

                                                                 kolektiv dětí ze 3.A, které vytvořily jedinečnou osvícenou louku 

     Všem soutěžícím blahopřejeme a držíme palce do dalších VV a fotografických soutěží.

     R. Hodboď

    • Pozvánka na veřejné setkání

    • Vážení rodiče,
     zde zasíláme novou pozvánku na veřejné setkání ohledně parkování na našem sídlišti.
      
     Město Liberec nechává zpracovávat analýzu a návrh parkování na pěti vybraných sídlištích, lokalita Kunratická je součástí  tohoto projektu „Studie organizace rezidentního parkování na sídlištích – etapa II“. Zpracovatel dokumentu a město Liberec by Vás tímto chtěli pozvat na veřejné setkání  dne 15. 11. 2023 na  Základní škole Aloisina výšina 642/51 Liberec 15. Ve školení jídelně od 17.00 hodin. A dát Vám příležitost vyjádřit se ke koncepčnímu projektu, jehož výstupy mají na Vás a Vaše sousedy přímý vliv. Máte tímto unikátní příležitost sdělit svůj pohled na stávající situaci a podělit se o preferovaný rozvoj.

     Ještě jednou velice děkujeme s pozdravem a přáním hezkého dne Vašková

     Bc. Lucie Vašková

     referent propagace a komunikace s veřejností

     koordinátor MA21
     odboru Kancelář primátora

      

     STATUTÁRNÍ MĚSTO LIBEREC

     Magistrát města Liberec

     nám. Dr. E. Beneše 1/1, 460 59 Liberec 1

     ISDS 7c6by6u

      

     telefon: +420 485 243 173

     mobil: +420 771 299 560
     e-mail: vaskova.lucie@magistrat.liberec.cz

     web: www.liberec.cz
     www.facebook.com/liberec

    • Ukázkové hodiny s hokejbalem

    • Během října nás několikrát navštívil hokejbalový tým HBC Liberec, což představovalo zajímavou příležitost pro naše žáky během hodin tělesné výchovy.

     Naši žáci měli možnost vyzkoušet netradiční sport, jakým je hokejbal, a zároveň si prohlédnout výstroj gólmana a všechny potřebné vybavení pro tento sport. Za své skvělé výkony obdrželi žáci drobnou odměnu v podobě týmové nálepky a kartiček s významnými hráči České republiky.

     Velice děkujeme týmu HBC Liberec za jejich trpělivost a ochotu při vedení ukázkových hodin a představování tohoto neobvyklého sportu.

    • Olympiáda mediální gramotnosti

    • V týdnu od 16. do 20. října se naše škola zapojila do 1. ročníku Olympiády mediální gramotnosti. V rámci soutěže žáci řešili otázky týkající se masmédií, sociálních sítí, dezinformací, argumentačních faulů. Museli prokázat znalosti při řešení otázek bez použití internetu, ale i důvtip a vyhledávací schopnosti při otázkách, ve kterých bylo nutné hledat a ověřovat informace. Do 1. ročníku soutěže se zapojilo na 12 tisíc žáků z celé republiky. Saša Dlasková z 9. A obsadila 17. místo a jako jediná ze základních škol Libereckého kraje, které se do soutěže zapojily, postoupila do finálového kola pro 50 nejlepších, které se bude konat v Praze.

     Saše gratulujeme, děkujeme za skvělou reprezentaci školy a ve finálovém kole jí budeme držet palce.

     J. Hodboďová

    • Projektový den 6.C

    • Dne 25.10.2023 navštívili žáci 6.C Domov seniorů SeneCura. Návštěva se konala v rámci projektu #jsemlaskavec, ve kterém jde o rozdávání dobra. Děti se samy rozhodly rozdat radost seniorům. V jídelně, kde proběhlo společné setkání, žáci nejprve klientům jeden po druhém přednesli krásné básně, dvě děvčata s úsměvem zazpívala a dokonce se klienti dočkali i úžasného gymnastického vystoupení. Také děti ve škole napekly pro klienty muffiny, k nimž přidali milé vzkazy jako například: „Doufáme, že vám bude chutnat.“, „Přeji hodně štěstí a zdraví a ať vám to chutná.“, „Mějte hezký zbytek dne.“, „Užijte si podzim!“.  Poté si žáci s klienty i popovídali. Zajímalo je totiž, jak se v domově pro seniory lidem žije. Na závěr si pro ně připravila sociální pracovnice Bc. Hana Zummerová malou přednášku o tom, jak se sem klienti dostávají a proč, a co jim je zde poskytováno. Domov seniorů také projevil zájem o další setkání, tak budeme na konci listopadu společně vyrábět vánoční dekorace.

    • Projektový den 1.C

    • Barevný podzim již v plném proudu, počasí procházkové, nálada dobrá - tak to vše využili prvňáčci ve svém projektovém dni a zaměřili se na "S - jako strom, poznáváme podzimní přírodu". Na podzimní procházce si každý vytvořil svou podzimní paletu jako inspiraci od mistra malíře jménem Podzim, všichni pak plnili úkoly, poznávali stromy, zpívali si, hráli hry a užili si zábavně-výukové školní dopoledne před podzimními prázdniny. 

    • PROJEKTOVÝ DEN 6.A

    • POZNÁVAT KRAJ, VE KTRÉM ŽIJEME, LZE RŮZNÝMI CESTAMI.

     My jsme se rozhodli, že v rámci projektového dne náš kraj poznáme prostřednictvím regionálních pověstí. Vybrali jsme si k tomu knížku Františka Patočky Čerti na Ještědu.

     Ve skupinách jsme se nejprve s pověstmi seznámili. Zajímalo nás, zda se v pověstech objevují i nadpřirozené bytosti, pátrali jsme po významu slov, která dnes již nepoužíváme.

     V další části jsme pak hledali informace o místech, o kterých pověsti vypráví - jak vypadají dnes, co zajímavého tu můžeme vidět, navštívit.

     A tak jsme se z pověstí dozvěděli např. jak přišel ke svému jménu hrádek Jezdec nad Kateřinkami, proč v lesích kolem Javorníku houká sýček, jak se vzaly v Safírovém potoce na Jizerce polodrahokamy, kdo zaklel hejnické zvony a spoustu dalších zajímavých informací. A kromě toho i spoustu tipů na víkendové výlety s rodiči.

     Žáci 6.A

    • Exkurze na horu Říp aneb jak jsme potkali praotce Čecha

    • „Uf, to je ale kopec!“ říkali jsme si, když jsme šplhali z obce Rovné na horu Říp. K ní se vztahuje pověst o příchodu praotce Čecha a tím je od nepaměti jedním ze základních symbolů našeho národa. Je známo, že na Říp by měl jednou za život vystoupat každý Čech. Tak my máme splněno. Po namáhavé cestě jsme konečně stanuli u rotundy sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Občerstvili jsme z vlastních zásob a po krátkém odpočinku nás čekala prohlídka rotundy.  Nejprve jsme zhlédli krátký animovaný film a pak jsme se od průvodce dozvěděli spoustu informací a zajímavostí. Na zpáteční cestě jsme dokonce praotce Čecha potkali a také jsme se s ním vyfotografovali. Další částí exkurze byl Mělník. Prohlédli jsme si náměstí, zámek, podívali se na soutok Labe s Vltavou, každý se odměnil nějakou dobrotou. Počasí nám přálo a exkurzi jsme zhodnotili jako velice zajímavou a zábavnou. Dobrou náladu nám tedy nemohla zkazit ani informace od pana průvodce,  že praotec Čech na Řípu nikdy nebyl a že si to spisovatel Jirásek vymyslel.

     Za žáky 7. ročníků A. Jachanová

    • ONLINE anonymní schránka důvěry

    • Naše škola se zapojila do platformy Nenech to být (NNTB). NNTB slouží jako anonymní online schránka důvěry, a pomáhá tak žákům a jejich rodičům s řešením různých problémů a situací ve škole. Skrze NNTB můžete upozornit např. na šikanu mezi žáky, kyberšikanu, užívání návykových látek, sebepoškozování, domácí násilí apod. 

      

     Podněty nám můžete zasílat prostřednictvím tohoto odkazu: Schránka důvěry

     Ke komunikaci můžete použít také mobilní aplikaci dostupnou na Google Play a App Store.

      

      

     Jak to funguje?

     Nenech to být funguje jako webová a mobilní aplikace. Po odeslání podnět putuje k pověřeným osobám na naší škole, které na základě poskytnutých informací situaci vyřeší.

    • CESTA DO MUZEA

    • V pátek 6. 10. 2023 se žáci 3.C vypravili do Severočeského muzea na program, jehož cílem bylo naučit  všímat si zajímavé architektury libereckých domů a osvojit si umění vnímat to, co nás v Liberci obklopuje. Z nasbíraných inspirací si pak žáci dokázali vytvořiz návrhy vlastních domů. Cesta do muzea začínala na Benešově náměstí. Každý účastník si vylosoval specializaci. Architekti pozorovali tvary domů, "oknaři" si všímali oken, "dveřníci" dveří, "střechaři" tvarů střech, "zdobiči" zdobných prvků.

     Při našem putování jsme se několikrát zastavili, vždy na zajímavém a podnětném místě. Na každé zastávce jsme se věnovali podrobně jedné ze specializací. Pojmenovávali jsme jsme rozdíly nového - moderního a starého domu, použité materiály, tvary budov. Hledali jsme různá okna i dveře, přemýšleli nad materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, seznámili se s pojmem vikýř, pant, klika. Dozvěděli jsme se a na konkrétním domě viděli ozdoby, které vyrábí sochař a co je dílo malířů. Všímali jsme si tvarů střech, připomněli jsme si, jaká je spojitost mezi střechou a tesařem. Po posledním zastavení na tzv. Zlatém kříži (Masarikova třída a ulice Vítězná) už následoval vstup do muzea, práce v ateliéru a následná prohlídka expozice věnované Liberci, Ještědu a jizerskohorské přírodě. 

     Celý den se nesl v příjemné pracovní atmosféře. Rozhodně to nebyla naše poslední cesta do muzea.