• CESTA DO MUZEA

    • V pátek 6. 10. 2023 se žáci 3.C vypravili do Severočeského muzea na program, jehož cílem bylo naučit  všímat si zajímavé architektury libereckých domů a osvojit si umění vnímat to, co nás v Liberci obklopuje. Z nasbíraných inspirací si pak žáci dokázali vytvořiz návrhy vlastních domů. Cesta do muzea začínala na Benešově náměstí. Každý účastník si vylosoval specializaci. Architekti pozorovali tvary domů, "oknaři" si všímali oken, "dveřníci" dveří, "střechaři" tvarů střech, "zdobiči" zdobných prvků.

     Při našem putování jsme se několikrát zastavili, vždy na zajímavém a podnětném místě. Na každé zastávce jsme se věnovali podrobně jedné ze specializací. Pojmenovávali jsme jsme rozdíly nového - moderního a starého domu, použité materiály, tvary budov. Hledali jsme různá okna i dveře, přemýšleli nad materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, seznámili se s pojmem vikýř, pant, klika. Dozvěděli jsme se a na konkrétním domě viděli ozdoby, které vyrábí sochař a co je dílo malířů. Všímali jsme si tvarů střech, připomněli jsme si, jaká je spojitost mezi střechou a tesařem. Po posledním zastavení na tzv. Zlatém kříži (Masarikova třída a ulice Vítězná) už následoval vstup do muzea, práce v ateliéru a následná prohlídka expozice věnované Liberci, Ještědu a jizerskohorské přírodě. 

     Celý den se nesl v příjemné pracovní atmosféře. Rozhodně to nebyla naše poslední cesta do muzea.

    • Ředitelské volno 29. 9. 2023

    • Oznámení o ředitelském volnu

     Dne: 29. září 2023

     Důvod vyhlášení ředitelského volna:
     Provozní důvody.

     Školní družina bude v provozu podle zájmu.

     Školní jídelna nebude v těchto dnech v provozu.

      

     Mgr. Jaroslav Vykoukal
     ředitel školy

    • Osadníci z Kristiánova

    • Naše cesta za osadníky začala na autobusové zastávce, odkud jsme společně odjeli do Bedřichova. Odtud jsme se vydali pěšky kolem josefodolské přehrady do Kristiánova. Z původní osady zde zůstala jen tzv. Liščí bouda, původně domek skláře Fuchse. Dnes je zde muzeum. Byli jsme rozděleni do skupin a naše práce začala u trojrozměrného modelu osady Kristiánov v době největšího rozkvětu. Z informačních cedulí jsme se dozvěděli to nejdůležitější z historie osady, podrobnosti o budovách a obyvatelích. Dále jsme si mohli prohlédnout typické výrobky zdejší sklárny a byla zde popsána i výroba skla. Další část úkolů jsme museli splnit venku na místech, kde stála sklárna, panský dům, škola a hřbitov. Na památku jsme si mohli vyrobit korálkový přívěšek. Na zpáteční cestě jsme ještě navštívili Novou Louku a dozvěděli se, proč se chatě říká Šámalka, a dále pokračovali do Bedřichova na stadion, kde jsme si prohlédli Památník Expedice Peru. Odtud jsme odjeli zpátky do Liberce. 

     M. Wagnerová 7.C

   • Zahájení školního roku 2023/2024
    • Zahájení školního roku 2023/2024

    • Milí žáci, vážení rodiče.

      

     Školní rok 2023/2024 bude zahájen v pondělí 4. září 2023.

     První den stráví ve škole všichni žáci pouze 1 vyučovací hodinu (do 8.40 hodin). 

     V pondělí 4. 9. není ranní školní družina. Bude v provozu od 8.40 do 17.00 hod. Od úterý 5. 9. funguje družina v běžném provozu.

      

     Informace k zájmovým kroužkům budou aktualizovány na začátku září. Předpokládané zahájení zájmových aktivit bude v druhé polovině září.

      

     KONEC VYUČOVÁNÍ V 1. TÝDNU ŠKOLNÍHO ROKU 2023/2024

     Rozvrh hodin 4. 9. 2023 – 8. 9. 2023:

     1. třídy:

     pondělí 4. 9. – 1 h (do 8.40 h)
     úterý 5. 9. – 2 h (do 9.40 h)
     středa 6. 9. – 3 h (do 10.35 h)
     od 7. 9. dle rozvrhu

     2. – 5. třída

     pondělí 4. 9. – 1 h
     úterý 5. 9. – 4 h
     od 6. 9. dle rozvrhu

     6. – 9. třída

     pondělí 4. 9. – 1 h
     úterý 5. 9. – 5 h
     od 6. 9. dle rozvrhu

     První týden nového školního roku do 13:30 h.

     Rozpis_zkraceni_vyuky_-_zacatek_skolniho_roku.docx


     Na obědy budou třídy chodit dle časového rozpisu.
     Informace o provozu školní jídelny naleznete zde:
     Platba_stravneho_na_mesic_zari_2023.doc

      

    • Matematická soutěž Pangea

    • Jako každý školní rok se také letos naše škola zúčastnila matematické soutěže Pangea. Do finálového kola, které se vždy koná v Praze, postoupil z naší školy žák 4.C Vít Ďoubalík. Umístil se na krásném 5. místě ve své kategorii. Té se z celé republiky zúčastnilo 11 815 žáků a do finále postoupilo 61 žáků. Blahopřejeme a děkujeme za skvělou reprezentaci školy.

    • Dřevěná pohádka

    • Další z výstav, kterou jsme tentokrát zhlédly my, dívky 7.ročníků, byla výstava profesionálních dřevěných loutek a hraček. Byla plná originálních nápadů a řemeslné zručnosti. A protože se nám v SM líbilo, nakonec jsme si prohlédly všechno.

     K. Mervartová

      

      

      

      

    • Návštěva školního včelína

    • V úterý 20. 6. 2023 přijali žáci druhých tříd pozvání do školního včelína. Průvodcem jim byl pan ředitel, který je vášnivý včelař a o včelách toho hodně ví. Děti tak měly možnost dozvědět se o životě, chování, důležitosti včel i včelích produktech mnoho zajímavého. A u povídání nezůstalo. Vybaveni klobouky pro včelaře jsme se do včelího úlu také mohli podívat a zblízka pozorovat fascinující svět těchto malých tvorečků. Dobrým pozorovatelům se podařilo objevit mezi včelkami i včelí královnu - matičku. 

     Díky zajímavému povídání mnoho dětí dokázalo překonat také strach ze žihadel.

     Odcházeli jsme v dobré náladě a s větším respektem ke včelám a přírodě vůbec.

    • Hurrá na graffiti

    • Poslední hodiny VV jsme se rozhodli strávit mimo školu.

     Volba padla na moderní způsob výtvarného vyjádření GRAFFITI Na Bídě.

     Mohli jsme zhlédnout celou řadu zajímavých i nepodařených výtvorů, novinek i rozpadajících se maleb.

     Bylo nám jasné, že nejlepší cesta tvorby graffiti jsou povolené stěny, které mohou zkrášlit naše prostředí tam, kde se to hodí / prostředí před vlakovým nádražím, velký křišťálový drak ve Františkově ulici, sportoviště u přehrady v Jablonci n/N.

     Rozhodně se to musí umět.

     K. Suchánková 9.C

     https://www.kudyznudy.cz/aktuality/poznejte-to-nej-ze-sveta-ceskeho-mural-a-street-ar

      

      

      

    • Klobouková show

    • Klobouková show

     Vážení rodiče,

     klobouková show se uskuteční 21.6. 2023 od 16:00 na velkém hřišti. Vstup přes školu nebo brankou. V rámci show vystoupí taneční kroužek a po módní přehlídce se přesuneme na školní zahradu, kde budete mít možnost si opéct buřty a jiné dobroty z vlastních zásob.

     Těšíme se na Vás ŠD.

    • LIBERECKÁ TECHNIKA / 6. ročník /

    • V rámci pracovních činností jsme navštívili Technické muzeum Liberec, abychom se dozvěděli o tech. zajímavostech Libereckého kraje a seznámili se s tím, jaké tech. prostředky používali naši rodiče. Na výstavě bylo mnoho zajímavých ukázek z minulosti a mnohé z exponátů jsme ještě i my používali. Výstava byla zajímavá a moc se nám líbila.

     Vojta Král, 6. ročník

    • NA KŘÍDLECH PRÁZDNIN

    • Poslední hodiny školního času jsme zašli načerpat další kreativitu do OGL.

     Multimediální umělec Pasta Oner, portréty Libuše Dlabolové Pražákové, kontrasty Na křídlech života i Lázeňská zahrada soch před galerií nám zpestřili pohled na současné umění. Hodně jsme fotili, abychom si uchovali zážitky i pro příští školní rok i pro vás. Zajděte do OGL a potěšte se uměním.

     Kája E.

    • Archeopark Všestary - dějepisná exkurze  

    •   

     Naše plánovaná exkurze do Centra experimentální archeologie ve Všestarech začala v budově archeoparku, kde nám pan průvodce ukazoval pravěké nástroje – například pěstní klín, bronzovou hřivnu, oštěpy, zbraně a další předměty. Další program pokračoval v muzeu. Nejvíce se mi líbila uměle vytvořená jeskyně. Zdi byly ozdobené pravěkými malbami. Zaujalo mě také velké akvárium se zvláštními rybami. Během celé prohlídky jsem měla pocit, že jsem v opravdové jeskyni, ve které žili pravěcí lidé. V druhém patře jsme si mohli prohlédnout model pravěké krajiny.

     Potom jsme se přesunuli ven, kde jsme viděli pravěká obydlí a mohli si představit, jak lidé v pravěku žili. Nejvíce mě překvapilo, že v těchto obydlích nebyly komíny a lidé byli zvyklí žít v kouři. Dále jsme viděli místo, kde se konala kmenová shromáždění a také se prováděly různé rituály. Na konci prohlídky jsme si mohli zkusit drtit mouku, ostřit kameny a vyzkoušet si práci s kamennou a měděnou sekerou. Nejvíce jsem si užila hod dřevěným oštěpem.

     Toto místo bych doporučila těm, kteří mají vztah k historii a mají rádi pravěk.


     M. Lukuvková 6.C

    • Dětský den

    • Stejně jako minulý rok, tak i letos si pro první stupeň páťáci připravili mnoho soutěží a her.
     Počasí nám přálo, takže jsme si to velmi užili.

    • ČERVNOVÉ VV a FOTO soutěže

    • VÝSLEDKY SOUTĚŽÍ :

      

     Žáci naší školy získávají řadu úspěchů ve výtvarných  a fotografických soutěžích, kterých se účastní.

      

     1/ Součástí programu EKOFILMU 2022 v Jablonném v Podještědí bylo i vyhodocení VV ekosoutěže "Život v půdě - domov mnoha organizmů"

     Ocenění nejlepší VV práce získaly: 

     Karolína Suchánková 9.C 

     Tereza Chaloupková 7.C

     Stela Landová 5.C

     2/  Karolína Suchánková z 9. C, která jednoznačně zvítězila v kreativní výtvarné soutěži vyhlášené „zdrávkou“ u příležitosti oslav školy. 1. místo získala za svůj model na téma: Jak děti vidí zdravotnictví. Hlavní cenu si Kája převezme na veletrhu EDUCA, kde bude její výtvor k vidění.

      

     3/ V Krajské vědecké knihovně Liberec převzala Karolína SUCHÁNKOVÁ z 8. C ocenění v rámci výtvarné soutěže Ilustrace tradičně, netradičně i jinak. Odborná porota ocenila její ilustraci Souboj Learta a Hamleta.

      

     Červnové VV a FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE

     1/ Celostátní výtvarná soutěž - " ČARODĚJKY KBELKY - ABSTRAKCE NA VOLNÉ TÉMA " uzávěrka soutěže 15.6.2023

     www.pragueloart.com

     2/ Celostátní fotografické soutěže - " 8. ROČNÍK - FOTOSTART " uzávěrka soutěží : měsíčně,

     řada fotog. soutěží  - na různá témata, v různých termínech

     www.fotostart.cz

     3/ Celostátní fotografická soutěž - " FOTOAPARÁT - AKTUÁLNÍ FOTOGRAFICKÉ SOUTĚŽE " uzávěrka soutěží: průběžně

     www.fotoaparat.cz