Jste zde

Zpátky na začátek

Zapomenutá řemesla - kovář

V pátek 25.10.2019 jsme měli možnost v rámci projektu Zapomenutá řemesla se seznámit s prací uměleckého kováře a rasturátora. Kovářství je nejstarším řemeslným oborem, ze kterého postupně vzniklo zlatnictví, puškařství, zámečnictví a další. Celá beseda začala zkouškou našeho talentu - měli jsme za úkol bez použití pravítka či jiné pomůcky spojit rovnými čarami 3 libovolné body na papíře. Někteří si s tím lámali hlavu, zkoušeli různé způsoby, ale nakonec nám to p. Lejsek prozradil. Řekl nám také, že pro toto řemeslo je potřeba mít představivost, šikovnost a umět přemýšlet. Cesta ke kovařině začíná výrobou hřebíku. Kdo ho zvládne, tak se postupně naučí další složitější postupy. Ukázal nám také svoji závěrečnou práci - renesanční truhličku s velmi důmyslným mechanismem zamykání. Někteří dobrovolníci si mohli vyzkoušet jednoduché styly zdobení pomocí různých nástrojů. Na vlastní kůži zjistili, že dát správnou ránu kladivem je celkem složité. Kromě jiných zajímavostí jsme se také například dozvěděli, proč jsou na svatováclavské koruně některé kameny provrtané. Každý si z besedy odnesl určitě něco jiného, ale všichni žáci by si měli pamatovat, co z úst p. Lejska také zaznělo. Totiž, že každý má talent - jen je potřeba ho odhalit a rozvíjet. 

Žáci 7.A, 7.B a 7.C