Jste zde

Zpátky na začátek

Zapomenutá řemesla

V úterý 9.11.2021 k nám do školy v rámci projektu Zapomenutá řemesla přišel ing. M Kudrna, který je ředitelem Střední školy hospodářské ve Frýdlantě. Se svojí asistentkou nám představil řemeslo, které bylo vždy velmi vážené. Je to pekař. Nejprve jsme se dozvěděli něco z historie – první zmínka o pekařích pochází z Kosmovy kroniky, kde jsou pekaři zmiňováni jako dvorní řemeslníci už v 11. století, první pekařský cech vznikl v Netolicích ve 14. století. Překvapila nás informace, že se mezi pečivo řadí také langoše, lívance a knedlíky. Pak už jsme se pustili do pečení. Každý dostal za úkol si uplést vlastní housku. Při tom jsme zjistili, jak se takové těsto dělá, jaké do něj patří přísady, jak se při pletení postupuje. Pak už se celou třídou vinula krásná vůně, a protože se nám housky povedly, s chutí jsme je snědli.

Hanka Stéblová 8.C