Jste zde

Zpátky na začátek

Zapomenutá řemesla - kovář

V pátek 22.2.2019 za námi v rámci projektu Zapomenutá řemesla přišel umělecký kovář a restaurátor D. Lejsek, který pracuje v Severočeském muzeu. Na začátku nám barvitě popsal, co všechno musí takový kovář umět a zvládnout, aby se stal pravým mistrem svého oboru. Při ukázkách působivých kreseb nám vysvětloval, že kromě výtvarného talentu jsou nutné znalosti z dějin umění, zeměpisu, matematiky, fyziky, chemie a že restaurování kovových předmětů z různých historických období dá pěkně zabrat. Pak už si mohli dobrovolníci vyzkoušet jednoduché styly zdobení pomocí speciálních nástrojů. Nakonec jsme si mohli prohlédnout (bohužel jen přes igelit) dva historické nálezy, kterých si p. Lejsek velmi považuje. Prvním předmětem byl hrot šípu, který pocházel od anglického lučištníka z bitvy u Kresčaku (1346), a tím druhým byl hřebík, který spojoval dřevěné trámy na Karlštejně. Celá přednáška na nás zapůsobila a většinu žáků bavila a ti, které řemeslo kováře nezaujalo, si alespoň odnesli spoustu užitečných informací.

V. Matějíčka ze 7.B a M. Košek ze 7.A