Jste zde

Zpátky na začátek

Zapomenutá řemesla - švec

Ševče, drž se svého kopyta. Tak i na toto ustálené rčení přišla řeč v pátek 17.5., kdy k nám na besedu přišel švec. Nepříšel pouze jeden, ale hned dva - otec a syn Fadrhoncovi. Na začátku nás seznámili nejen s historií tohoto řemesla, ale i s historií obouvání vůbec. Nejstarší boty měl zřejmě Őtzi, jehož mumie pochází z mladší doby kamenné a který zahynul při přechodu Alp. Jeho "trekové boty" se skládaly z pruhů, které byly připevněny k podešvi z medvědí kůže a byly vycpané senem. Středověk byl zajímavý tím, že se nerozlišovala pravá a levá bota. Samozřejmě došlo i na připomenutí T. Bati, který nahradil ruční práci strojovou. V další části jsme se seznámili s celým výrobním postupem od zhotovení dřevěného kopyta, přes návrh bot, výběr vhodného materiálu až po konečné detaily, podle kterých se pozná, že bota prošla rukama ševcovského mistra. Také jsme se dozvěděli, s jakými dalšími řemeslníky švec spolupracuje. Na závěr si někteří dobrovolníci mohli vyzkoušet, jak se opravuje podpatek.

 

Matěj Panuška 7.A