Jste zde

Zpátky na začátek

Zapomenutá řemesla - krejčová

V úterý 16.4. nás navštívila vyučená krejčová Lenka Breburdová, která pracuje v libereckém divadle, kde vyrábí kostýmy na míru. Při prezentaci jsme se seznámili s historií krejčovství a zjistili jsme, že patří k nejstarším řemeslům vůbec. Dozvěděli jsme se, že lidé velmi dlouho nosili jen jednoduché tuniky a pod oděvem se nenosilo spodní prádlo, že se brnění vyrábělo z několika vrstev látek, na které se našívaly plíšky, protože to kovové si mohli dovolit jen ti nejbohatší. Mohli jsme si prohlédnout historické nůžky, střihy a různé vzorky látek. Dozvěděli jsme se také o livinghistory, neboli oživování historie, což je úsilí přibližovat každodenní život a snaha o co největší možnou věrnost historickým reáliím. Pokud se šijí kostýmy, tak pouze tradičními středověkými výrobními postupy, přesně z látek a materiálů podle dobových dochovaných informací. Pro paní Breburdovou a mnoho dalších lidí je to velmi zajímavý koníček, který přináší radost z toho, když se podaří něco vytvořit vlastníma rukama.

A. Vozňáková 7.A

L. Kůlová 7.B