Jste zde

Zpátky na začátek

Projekt „Homo et regio“

Projekt „Homo et regio“

Třída 4. A ZŠ Aloisina výšina Liberec se zapojila do projektu „Homo et regio“ (Člověk a krajina) Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s., Liberec a Förderverein fur die Natur der Oberlausitzer Heide und Teichlandschaft e.V., Mücka.   Jedná se o nový přeshraniční program environmentální výchovy pro žáky základních škol Libereckého kraje a okresů Bautzen a Görlitz na německé straně.  

Celý program měl čtyři části. V listopadu 2018 proběhl výlet smíšené skupiny české a německé třídy do okolí oblasti Wartha se zaměřením na Biosférickou rezervaci hornolužických vřesovišť a rybníků. V květnu následoval výlet na Jizerku, naši nejvýše položenou obec Jizerských hor. Žáci navštívili rašeliniště – státem chráněné vrchoviště, Safírový potok, Hnojový dům a další zajímavá místa této malebné osady.

Po těchto dvou projektových dnech v přírodě se uskutečnily projekty školní. V květnu naši žáci navštívili své německé vrstevníky v jejich základní škole v malém městečku Crostwitz. Při plnění úkolů ve smíšených družstvech se zábavnou formou seznámili s prostředím a okolím německé školy. Před odjezdem si chlapci zahráli fotbal a děvčata změřila své síly ve vybíjené.

Závěrečnou částí projektu byla návštěva německé skupiny v naší škole ve středu 12. června. Němečtí žáci měli možnost srovnat svoji malou vesnickou školu s naší velkou školou sídlištní. A nutno podotknout, že podle jejich vyjádření, jsme nedopadli vůbec špatně. Obdivovali výzdobu školy, prostorné třídy i velké a krásné hřiště, na kterém proběhla odveta ve fotbale a vybíjené. Okolí školy poznali díky tématicky zaměřenému okruhu, který již tradičně absolvovali ve smíšených družstvech.

Žáci si uvědomili, že i přes rozdílnost biotopů mají oba regiony mnoho společného a co je nejdůležitější - z českých a německých žáků se stali kamarádi, kteří si při loučení slibovali další setkání!!!
                                                     
Jana Martínková
ZŠ Alosina výšina LIBEREC